Avakado nasıl yenir

Avakado Nasıl Yenilir ?

yazar:

kategori:

Avokado Nasıl Yenir?

 

Avakado nasıl yenir

 

Avokado, tropikal bir meyvedir. Avokadonun kabuğu yeşil, etli kısmı ise sarımsı beyaz renklidir. Avokadonun içinde, büyük ve sert bir çekirdek bulunur. Avokado, hem lezzetli hem de sağlıklı bir meyvedir. Avokado, lif, potasyum, magnezyum, folik asit, E vitamini, K vitamini ve omega-3 yağ asitleri gibi besin değerleri açısından zengindir. Avokado, kalbi korur, kolesterolü düşürür, kan şekerini dengeler, bağışıklığı güçlendirir, cildi güzelleştirir ve kilo vermeye yardımcı olur.

Avokado, çeşitli şekillerde tüketilebilir. Avokadoyu yemek için, öncelikle olgunlaşmış olmasına dikkat etmek gerekir. Olgunlaşmamış avokado, sert ve acı olur. Olgunlaşmış avokadonun kabuğu, hafifçe bastırıldığında esner. Avokadoyu yemek için, önce bıçakla ortadan ikiye kesmek gerekir. Sonra, çekirdeği çıkarmak için, bıçağı çekirdeğe saplamak ve çevirmek gerekir. Çekirdek çıkarıldıktan sonra, avokadonun etli kısmı, kaşıkla kabuğundan ayrılır. Avokadonun etli kısmı, dilimlenerek veya ezilerek tüketilebilir.

Avokado Nasıl Dilimlenir?

Avokadoyu dilimlemek için, önce avokadonun etli kısmını kabuğundan ayırmak gerekir. Bunun için, avokadonun ortasından bıçakla kesmek ve çekirdeğini çıkarmak gerekir. Sonra, avokadonun etli kısmını, kabuğu üzerinde bırakarak, istenilen kalınlıkta dilimlemek gerekir. Dilimlenen avokadonun kabuğunu, el ile veya bıçakla soyarak, avokado dilimlerini elde etmek gerekir. Avokado dilimleri, limon suyu ile karıştırılarak, kararmasının önlenmesi sağlanabilir. Avokado dilimleri, salata, sandviç, tost, krep, smoothie, pasta, dondurma gibi yiyecek ve içeceklerin içine konulabilir. Avokado dilimleri, ayrıca tuz, karabiber, zeytinyağı, sirke, hardal, mayonez gibi soslarla da lezzetlendirilebilir.

Avokado Nasıl Ezilir?

Avokadoyu ezmek için, önce avokadonun etli kısmını kabuğundan ayırmak gerekir. Bunun için, avokadonun ortasından bıçakla kesmek ve çekirdeğini çıkarmak gerekir. Sonra, avokadonun etli kısmını, bir kaseye almak gerekir. Avokadonun etli kısmını, çatal veya blender ile ezerek, püre haline getirmek gerekir. Avokado püresi, limon suyu ile karıştırılarak, kararmasının önlenmesi sağlanabilir. Avokado püresi, guacamole, humus, cacık, yoğurtlu dip, çorba, sos, krem, maske gibi yiyecek, içecek ve kozmetik ürünlerin yapımında kullanılabilir. Avokado püresi, ayrıca tuz, karabiber, sarımsak, soğan, domates, kişniş, nane, fesleğen, zeytinyağı, sirke, limon suyu gibi baharat ve malzemelerle de lezzetlendirilebilir.

 


Yorumlar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir